Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5. Minist Corporation sells a single product for $10 per unit. Last year, the co

ID: 2424309 • Letter: 5

Question

5.

Minist Corporation sells a single product for $10 per unit. Last year, the company's sales revenue was $250,000 and its net operating income was $42,000. If fixed expenses totaled $83,000 for the year, the break-even point in unit sales was:

25,000

12,500

29,200

16,600

6.

The Clyde Corporation's variable expenses are 40% of sales. Clyde Corporation is contemplating an advertising campaign that will cost $29,000. If sales increase by $79,000, the company's net operating income will increase by:

$31,600

$18,400

$2,600

$64,800

7.

Steeler Corporation is planning to sell 100,000 units for $2.10 per unit and will break even at this level of sales. Fixed expenses will be $87,000. What are the company's variable expenses per unit?

$0.87

$1.83

$1.23

$0.36

8.

Frank Corporation manufactures a single product that has a selling price of $20.00 per unit. Fixed expenses total $45,000 per year, and the company must sell 4,500 units to break even. If the company has a target profit of $19,000, sales in units must be:

5,991

5,450

6,400

6,750

9.

Puchalla Corporation sells a product for $140 per unit. The product's current sales are 12,500 units and its break-even sales are 11,250 units. The margin of safety as a percentage of sales is closest to:

89%

11%

10%

90%

10.

Kendall Company has sales of 2,375 units at $40 a unit. Variable expenses are 20% of the selling price. If total fixed expenses are $66,000, the degree of operating leverage is:

7.60

1.90

2.07

9.50

Minist Corporation sells a single product for $10 per unit. Last year, the company's sales revenue was $250,000 and its net operating income was $42,000. If fixed expenses totaled $83,000 for the year, the break-even point in unit sales was:

Explanation / Answer

5. No of sunits sold = 250000/10 = 25000

Contribution per unit = (42000 + 83000)/25000

= $5 per unit

Break evn point = FC/contribution per unit

= 83000/5 = 16600 units

6. Increased net operating income = 79000 x 60% - 29000

= 18400

7. Contribution per unit = FC/Break evn point

= 83000/100000 = 0.83

Varaible cost per unit = sales price - Contribution per unit

= 2.10 - 0.83

= 1.23

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote