A Company is considering purchasing a piece of new equipment for $1,000,000. The
ID: 2424436 • Letter: A
Question
A Company is considering purchasing a piece of new equipment for $1,000,000. The equipment will reduce cost by $280,000 (assume the savings occurs at the end of the year) per year for 5 years. At that time the salvage value of the equipment is $50,000. Current cash inflow for is $1,200,000. The Company requires a 6% ROI.Assume: A Company has a targeted capital structure of 30% for debt, 10% for preferred stock and 60% for common equity. Before tax cost of debt is 11%, cost of preferred stock is 10.3% and the cost of common equity is 14.6%. A Company’s tax rate is 40%
What is A Company’s WACC? Show all calculations
Explanation / Answer
cost of debt after tax = 11% ( 1 - 0.40)
= 11% * 0.6
= 6.6%
cost of common equity= 14.6%
cost of preferred stock is 10.3%
cost weightage WACC
Common equity 14.6% 0.60 8.76%
Preferred stock 10.3% 0.10 1.03%
Debt 6.6% 0.30 1.98%
11.77%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.