The equity sections from Atticus Group’s 2015 and 2016 year-end balance sheets f
ID: 2426115 • Letter: T
Question
The equity sections from Atticus Group’s 2015 and 2016 year-end balance sheets follow. Stockholders’ Equity (December 31, 2015) Common stock—$5 par value, 50,000 shares authorized, 35,000 shares issued and outstanding $ 175,000 Paid-in capital in excess of par value, common stock 135,000 Retained earnings 320,000 Total stockholders’ equity $ 630,000 Stockholders’ Equity (December 31, 2016) Common stock—$5 par value, 50,000 shares authorized, 41,200 shares issued, 4,000 shares in treasury $ 206,000 Paid-in capital in excess of par value, common stock 178,400 Retained earnings ($50,000 restricted by treasury stock) 420,000 804,400 Less cost of treasury stock (50,000 ) Total stockholders’ equity $ 754,400 The following transactions and events affected its equity during year 2016. Jan. 5 Declared a $0.60 per share cash dividend, date of record January 10. Mar. 20 Purchased treasury stock for cash. Apr. 5 Declared a $0.60 per share cash dividend, date of record April 10. July 5 Declared a $0.60 per share cash dividend, date of record July 10. July 31 Declared a 20% stock dividend when the stock’s market value is $12 per share. Aug. 14 Issued the stock dividend that was declared on July 31. Oct. 5 Declared a $0.60 per share cash dividend, date of record October 10. 6.value: 10.00 pointsRequired information Required: 1. How many common shares are outstanding on each cash dividend date+ Jan5,April 5,July 5,Oct5 What is the total dollar amount for each of the four cash dividends? What is the amount of the capitalization of retained earnings for the stock dividend? What is the per share cost of the treasury stock purchased? How much net income did the company earn during year 2016?
Explanation / Answer
a) shares outstanding
Jan 5 - 35,000 shares
April 5 35,000 - 4000 = 31,000 shares
July 5 - 31,000 shares
Oct 5 - 31,000 + 31,000@20% = 37,200 shares
b) Total cash dividend
35,000 @.60 = $21,000
31,000 @.60 = 18,600
31,000 @.60 =18,600
37,200@.60 = 22,320
Total cash dividend =$80,520
Amount of the capitalization of retained earnings for the stock dividend
= 6,200 @12 = $74,400
d) Cost per share of treasury stock = $50,000/$4,000
= $12.50 per share
Net income
Closing Retained earnings $420,000
Add: Cash dividend 80,520
Stock dividend 74,400
less:Opening retained earnings (320,000)
Net income $254,920
a) shares outstanding
Jan 5 - 35,000 shares
April 5 35,000 - 4000 = 31,000 shares
July 5 - 31,000 shares
Oct 5 - 31,000 + 31,000@20% = 37,200 shares
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.