QUESTION 4 Chase Company has provided the tellowing data Bales 6,000 units xed c
ID: 2429530 • Letter: Q
Question
QUESTION 4 Chase Company has provided the tellowing data Bales 6,000 units xed cost 300,000 S100 per unit ariable cost margin unit is ncreased by 10%, total fixed cost is decreased by 20%, and al other factors remain the same, net income wilt O decrease by $60,000. O increase by $60,000. O increase by $120.000 O increase by $420,000 QUESTION 5 The following is Aykroyd Corporation's contribution format incone statement for last month Sales Less variable expenses $4,000 1 200,00 Less fixed expenses The company has no beginning or ending inventories A total of 80,000 units were produced and sold last month, (Note that this is the same data provided for the question ) What is the company's break-even in units? ?0 units 0 48,000 units O 72,000 units 80,000 unitsExplanation / Answer
4. Answer is option C $120,000
Increase in contribution (6000*100*10%) = 60000
+ Decrease in fixed cost (300000*20%) = 60000
Increase in net income = 120000
5. Answer is option B 48,000 units
Selling price per unit = 4000000/80000 = 50
Variable expense per unit = 2800000/80000 = 35
Contribution margin Per unit = 50-35 =15
Breakeven point in units = fixed expense / contribution margin Per unit = 720000/15 = 48000 units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.