Use this information about Carmelita Inc. to answer the question that follow. Ca
ID: 2430449 • Letter: U
Question
Use this information about Carmelita Inc. to answer the question that follow.
Carmelita Inc. has the following information available:
At the beginning of the period, there were 500 units in process that were 45% complete as to conversion costs and 100% complete as to direct materials costs. During the period, 5,100 units were started and completed. Ending inventory contained 400 units that were 22% complete as to conversion costs and 100% complete as to materials costs. The company uses the FIFO process cost method.
The cost of completing a unit (rounded to the nearest cent) during the current period was
Costs from Beginning Inventory Costs from Current Period Direct materials $5,100 $23,600 Conversion costs 6,500 158,100Explanation / Answer
unit transfered out = beginning + started -ending
= 500 +5100 -400
= 5200
The cost of completing a unit (rounded to the nearest cent) during the current period = material cost +conversion cost
= 4.62745+31.22655
= $ 35.85 per unit
Material conversion Units transfered from beginning WIP 0 275 [500(1-.45 complete) ,so it means .55 is incomplete] units started and transfered out [5200-500 from beginning WIP ] 4700 4700 Ending WIP 400 88 [400*.22] Equivalent units 5100 5063 cost incurred during the period 23600 158100 cost per equivalent units 23600/5100 = $ 4.62745 158100/5063 = $ 31.22655Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.