An investor has asked for your help with the following time value of money appli
ID: 2431603 • Letter: A
Question
An investor has asked for your help with the following time value of money applications. Table 6-4. (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Round the PV factors to 4 decimals.)
Required:
a. What is the present value of $54,000 to be received in six years using a discount rate of 12%? (Round your answer to 1 decimal place.)
b. How much should be invested today at a return on investment of 12% compounded annually to have $54,000 in six years? (Round your answer to 1 decimal place.)
c. If the return on investment was greater than 12% compounded annually, would the amount to be invested today to have $54,000 in six years be more or less than the answer to part b?
More LessExplanation / Answer
Answer a We can use present value of sum formula to calculate the present value. PV = FV * [1/(1+r)^n] PV = Present value = ? FV = Future value = $54000 r = discount rate per year = 12% n = no.of years = 6 PV = 54000 *[1/(1+0.12)^6] PV = 54000 * 0.5066 Present value = $27,358.1 Answer b The answer is same as calculated in Part a. Amount to be invested today = $27,358.1 Answer c Let us assume return on investment be 13% (i.e.more than 12%) PV = FV * [1/(1+r)^n] PV = Present value = ? FV = Future value = $54000 r = return on investment per year = 13% n = no.of years = 6 PV = 54000 *[1/(1+0.13)^6] PV = 54000 * 0.4803 Present value = 25937.2 Amount to be invested today at 13% = $25,937.2 The amount is less than the answer to Part b.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.