The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo
ID: 2436349 • Letter: T
Question
The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below: Standard Hours 2.5 Standard Rate $25.00 Standard Cost $62.50 Motor tune-up The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 50 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune- ups: Labor rate variance Labor spending variance s 150 F 200 U Required: 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.) 1. Actual labor hours 2. Actual hourly rate hours per hourExplanation / Answer
1) Actual Labor hours 133 hours 2) Actual hourly rate $ 23.87 per hour Working: a. Standard Labor hours = Actual Output*Standard Labor hours per unit = 50 x 2.5 = 125 b. Labor Spending Variance = (Standard Labor hours-Actual Labor hours)*Standard Labor cost $ 200 U = (125-Actual Labor hours)*$ 25.00 8 U = 125-Actual Labor hours Actual Labor hours = 133 c. Labor rate variance = (Standard Labor rate-Actual Labor rate)*Actual Labor hours $ 150 F = (25.00-actual Labor rate)*133 $ 1.13 F = 25.00-actual Labor rate Actual Hourly rate = $ 23.87
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.