Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Due Wednesday by 11:59pm Points 10 Submitting a file upload Assume that the foll

ID: 2437332 • Letter: D

Question

Due Wednesday by 11:59pm Points 10 Submitting a file upload Assume that the following Comparable Sales for office properties are observed Comparable A: Sales Price $1,600,000: 1st year NOI $150.000 Comparable B: Sales Price-$1,700,000; 1st year NOI-$170,000 Comparable C: Sales Price $1,960,000 1st year NOI $240,000 Comparable D: Sales Price $1,200,000; 1st year NOI- $105,000 1) Weighting all comparables equally, utilize direct market extraction to determine an appropriate cap rate based on these 4 comparables. 2) Calculate the 1st year NQl for an office property with the following characteristics -Projected 1st year Potential Gross Income (PGI) of $950,000. -Vacancy and Collection cost is 12% of PGI -Operating Expenses are 40% of Effective Gross Income (EGI -Capital Expenditures are budgeted at 5% of EGI 3) Based on your answers above utilize direct capitalization the cap rate method) to determine th property described in question 2 utilizing the cap rate from question 1. e value of the office Eile Upload Google Doc Arc Office 365 Upload a file, or choose a file you've already uploaded. File No file chosen

Explanation / Answer

Solution:

(1) - Determination of An Appropriate Cap rate basing on Comparables:

Formula : 1st Year NOI/Sales price:

* Cap rate for A = 150,000/16,00,000

= 0.09375

* Cap rate for B     = 1,70,000/17,00,000

=0.1

*Cap rate for C      = 2,40,000/19,60,000

= 0.12245

*Cap rate for D      = 1,05,000/12,00,000

= 0.0875

Therefore Average Cap rate:

                             = (0.09375 + 0.1 + 0.12245 + 0.0875)/4

                            = 0.4037/4

                            = 0.100925

                            =10.09%

(2) : Calculation of 1st year NOI:

Given:

* Potential Gross Income(PGI) = $9,50,000

* Vacancy & Collection cost = 12% of 950,000(PGI)

= 1,14,000

*Effective Gross income(EGI) = potential gross income-vacancy&collection cost

=950,000 – 114,000

= 836,000

*Operating Expenses = 40% of Effective gross Income

=40% * 8,36,000

= 3,34,400

*Capital expenditure are budgeted at 5% of EGI:

= 5%*8,36,000

= 41,800

Therefore NOI = EGI-Operating expenses-capital expenditure

                         = 8,36,000 - 3,34,400 - 41,800

         NOI          = $ 4,59,800 (We have not subtracted taxes here.)

(3) - Valuation of Office Property:

= NOI/Cap rate

= 459,800/0.1009

Office Property = $4,556,987.116    

  

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote