Due Mon 08/27/2018 11:59 pm Show Intro/Instructions Question:s Giving a test to
ID: 2908502 • Letter: D
Question
Due Mon 08/27/2018 11:59 pm Show Intro/Instructions Question:s Giving a test to a group of students, the grades and gender are summarized below Q1 [2/2] A B C Total Male 14 12 6 32 29 Total 33 20 8 61 Q3 (0/2) Female 19 8 2 Grade: 2/10 Let ? represent the percentagc of all male students who would receive a grade ofC on this test. Use a 90% confidence interval to estimate p to three decimal placcs Print Version Enter your answer as a tri-linear incquality using decimals (not percents). Sps Get help: Video Points possible: 2 This is attempt 1 of 3, Post this question to forum SubmitExplanation / Answer
Normal approximation to the binomial calculation:
Standard error of the mean = SEM = ?x(N-x)/N3 = 0.069
? = (1-CL)/2 = 0.050
Standard normal deviate for ? = Z? = 1.645
Proportion of positive results = P = x/N = 0.188
Lower bound = P - (Z?*SEM) = 0.074
Upper bound = P + (Z?*SEM) = 0.301
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.