Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Avery Company has two divisions, Polk and Bishop. Polk produces an item that Bis

ID: 2438105 • Letter: A

Question

Avery Company has two divisions, Polk and Bishop. Polk produces an item that Bishop could use in its production. Bishop currently is purchasing 24,000 units from an outside supplier for $14 per unit. Polk is currently operating at less than its full capacity of 620,000 units and has variable costs of $8 per unit. The full cost to manufacture the unit is $13. Polk currently sells 450,000 units at a selling price of $20 per unit.

a. What will be the effect on Avery Company’s operating profit if the transfer is made internally?



b. What is the minimum transfer price from Polk’s perspective?



c. What is the maximum transfer price from Bishop’s perspective?

Explanation / Answer

a Effect on Avery Company’s operating profit = 24000*(14-8)= $144000 increase b Minimum transfer price from Polk’s perspective = $8 c Maximum transfer price from Bishop’s perspective = $14

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote