Avery Co. uses a predetermined overhead rate based on direct labor-hours to appl
ID: 2412041 • Letter: A
Question
Avery Co. uses a predetermined overhead rate based on direct labor-hours to apply manufacturing overhead to jobs. For the month of October, Avery's estimated manufacturing overhead cost was $300,000 based on an estimated activity level of 100,000 direct labor-hours. Actual overhead amounted to $325,000 with actual direct labor-hours totaling 110,000 for the month. How much was the overapplied or underapplied overhead?
$25,000 overapplied
$25,000 underapplied
$5,000 overapplied
$5,000 underapplied
a.$25,000 overapplied
b.$25,000 underapplied
c.$5,000 overapplied
d.$5,000 underapplied
Explanation / Answer
predetermined overhead rate=estimated manufacturing overhead cost/estimated activity level
=$300,000/100,000 labor hours
=$3/direct labor hour
Hence overhead applied =$3/direct labor hour*110,000 hours
=$330,000
Hence since overhead applied is greater than the actual overhead;
overhead overapplied=(330000-325000)=$5000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.