TaskMaster Enterprises employs a standard cost system in which direct materials
ID: 2438653 • Letter: T
Question
TaskMaster Enterprises employs a standard cost system in which direct materials inventory is carried at standard cost. TaskMaster has established the following standards for the prime costs of one unit of product. Standard Quantity 8 pounds Standard Price Standard Cost $15.20 Direct Materials Direct Labor $ 1.90 per pound $10.10 per hour 20 hour 2.02 $17.22 During November, TaskMaster purchased 208,000 pounds of direct materials at a total cost of $436,800, The total factory wages for November were $54,000, 90% of which were for direct labor. TaskMaster manufactured 24,000 units of product during November using 182,000 pounds of direct materials and 5,000 direct labor hours. What is the direct labor price (rate) variance for November? $2,140, o $1,900 O $2,020 o $1,980.Explanation / Answer
Direct Labor Price (Rate) Variance
Total factory wages = $ 54,000
Direct Labor cost(Actual cost) = $54,000*90%= $ 48,600
Actual Direct Labor hours= 5000 hours
Actual Direct labor hour rate = Actual Direct Labor cost/ Actual Direct Labor hours
= $ 48,600/ 5000 hours= $ 9.72/ hour
Standard Direct labor hour rate= $ 10.10/hour
Direct Labor Price (Rate) Variance= Actual Direct Labor hours(Actual Direct labor hour
rate-Standard Direct labor hour rate)
= 5000(9.72- 10.10)
= $ 1,900 Favorable
Hence correct answer is option B= $1,900
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.