Wild Thing Company applies fixed overhead at the rate of $0.75 per unit. For May
ID: 2439605 • Letter: W
Question
Wild Thing Company applies fixed overhead at the rate of $0.75 per unit. For May, budgeted fixed overhead was S604,725. The fixed overhead production volume variance amounted to 55,700 unfavorable, and the fixed overhead price (or spending) variance was $11,400 unfavorable. Required (a) What was the budgeted volume in units for May? Budgeted volume units (b)What was the actual volume of units produced in May? Actual volume units (c)What was the actual fixed overhead incurred for May? ctual fixed overheadExplanation / Answer
a) Budgeted volume = 604725/.75 = 806300 Units
b) Actual volume units = 813900 Units
c) Actual fixed overhead = 604725+11400 = 616125
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.