Axe Corporation is considering investing in a machine which has a cost of $25,00
ID: 2443489 • Letter: A
Question
Axe Corporation is considering investing in a machine which has a cost of $25,000. The estimated life of the machine is 5yrs, with no salvage value. Axe anticipates annual net income after taxes of $1,500 from selling the product produced by the new machine. What is Axe's rate of return on average investment assuming the Axe uses straight-line depreciation and that the annual production is sold at the end of each year?a. 6.0 percent b. 8.0 percent c. 10.0 percent d. 12.0 percent
please show work
Explanation / Answer
Initial cost of the machine = $25,000
Estimated life of the machine = 5 years
Annual net income (after taxes) = $1,500
Rate of Return on Average Investment = [Average Net Income / Average book value]
Calculating Rate of Return on Average Investment:
To calculate the average book value for this investment, we note that we started out with a book value of $25,000 (the initial cost) and ended up at $0. The average book value during the life of the investment in thus ($25,000 + $0) / 2 = $12,500. As long as we use straight-line depreciation and a zero salvage value, the average investment will always be one-half of the initial investment.
Average Net Income = [$1,500 + $1,500 + $1,500 + $1,500 + $1,500] / 5
Average Net Income = $1,500
Rate of return on Average investment = [$1,500 / $12,500] = 0.12 (or) 12%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.