Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Avogadro\'s number is the number of atoms in 1 mol an element. psi (pounds per s

ID: 1054091 • Letter: A

Question

Avogadro's number is the number of atoms in 1 mol an element. psi (pounds per square inch) in 1 mol of a substance. grams in 1 mol of a substance. moles in 6.022 times 10^23 grams of an element. moles in 6.022 times 10^23 pounds of an element. One moles of potassium has a mass of 19.00 g 30.98 g 6.022 times 10^23 g 39.10 g 31.00 g One mol of helium gas has a mass of 1.00 g 2.00 g 3.00 g 4.00 g 8.00 g Which of the following quantities has the smallest mass? 1 mol Ne 2 mol AI 3 mol C 4 mol He 5 mol H_2 The molar mass of C_3H_8O_2 (four significant figures) is 76.09 g 60.00 g 29.06 g 69.02 g 13.00 g What is the molar mass of Mg_3(PO_4)_2, a substance formerly used in medicine as an antacid? 71.32 g 118.3 g 150.3 g 214.3 g 262.9 g

Explanation / Answer

1. A) no of atoms in 1 mole of substance.

2.D) 39.10 g

3. D) 1 mol of helium has 4 g

4. smallest mass of all

i) 1 mol of ne has 20.17 g

ii) 2 mol of Al has 42 g

iii) 3 mol of c has 3 x 12= 36 g

iv)4 mol of He has 4x4= 16 g

v) 5 mol of H2= 5x 2 = 10 g has least mass

5. MOLAR MASS OF c3 h8o2

(12.01 x3) + 1.00 x 8 + 15.99 x 2) = 76.01 (1)

6. (E) molar mass of Mg3(PO4)2

24.93x3 + (30.94x 2) + (16x8)

=262.87

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote