Computing Net Present Value K2B Company is considering the purchase of equipment
ID: 2445081 • Letter: C
Question
Computing Net Present Value K2B Company is considering the purchase of equipment that would allow the company to add a new product to its line. The equipment is expected to cost $240,000 with a 12- year life and no salvage value. It will be depreciated on a straight-line basis. The company expects to sell 96,000 units of the equipment’s product each year. The expected annual income related to this equipment follows: K2B concludes that the investment must earn at least an 8% return. Compute the net present value of this investment. (Round the net present value to the nearest dollar.) PLEASE SHOW WORK.
Sales $150,000 Cost materials,labor,overhead (except depriciation) 80,000 depreciation on new equipment 20,000 selling and admin expenses 15,000 total costs and expenses 115,000 pretax income 35,000 income taxes (30%) 10,500 net income 24,500Explanation / Answer
Answer:
The Yearly Cashflow from the investment = Net Income + Depreciation = $24,500+20,000 = $44,500
Present value of cashflow = Annual cashflow * [{(1+r)n-1} / {r*(1+r)n}], where r = required rate of return, n =no of periods
= $44,500 [{(1+0.08)12-1} / {0.08 * (1+0.08)12}] = $44,500 * (1.5182/0.20145) = $335,368
The NPV = PV of the cashflow - Initial Outflow = $335,368 - $240,000 = $95,368 (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.