Emery Pharmaceutical uses an unstable chemical compound that must be kept in an
ID: 2445475 • Letter: E
Question
Emery Pharmaceutical uses an unstable chemical compound that must be kept in an environment where both temperature and humidity can be controlled. Emery uses 825 pounds per month of the chemical, estimates the holding cost to be 50% of the purchase price (because of spoilage), and estimates order costs to be $45 per order. The cost schedules of two suppliers are as follows: This exercise contains only parts a, b, and c. a) What is the economic order quantity for each supplier? For Vendor 1 at $17.00/pound, the economic order quantity is [ ] unitsExplanation / Answer
Vendor 1:
Q1 = (2*825*12*45) / (0.5*17) = 324
Q2 = (2*825*12*45) / (0.5*16.75) = 327
Q3 = (2*825*12*45) / (0.5*16.5) = 329
Economic order quantity of vendor 1 = 324
Vendor 2:
Q1 = (2*825*12*45) / (0.5*17.10) = 323
Q2 = (2*825*12*45) / (0.5*16.85) = 326
Q3 = (2*825*12*45) / (0.5*16.60) = 328
Q4 = (2*825*12*45) / (0.5*16.25) = 332
Economic order quantity of vendor 2 = 323
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.