April 1 (balance on hand) 612 @ $ 6.00 April 3 510 @ $8.42 4 1,530 @ 6.23 9 1,42
ID: 2445504 • Letter: A
Question
April 1
(balance on hand)
612
@
$ 6.00
April 3
510
@
$8.42
4
1,530
@
6.23
9
1,428
@
8.42
8
816
@
6.59
11
612
@
10.97
13
1,224
@
6.98
23
1,224
@
10.97
21
714
@
7.09
27
918
@
12.20
29
510
@
7.40
4,692
5,406
Calculate average-cost per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 2.76.)
Average-Cost per Unit=$?
Assuming that periodic inventory records are kept in units only, compute the inventory at April 30 using LIFO and average-cost. (Round answer to 0 decimal places, e.g. 2,760.)
Assuming that perpetual inventory records are kept in dollars, determine the inventory using (1) FIFO and (2) LIFO. (Round answer to 0 decimal places, e.g. 2,760.)
FIFO Inventory=$?
LIFO Inventory=$?
Compute cost of goods sold assuming periodic inventory procedures and inventory priced at FIFO. (Round answer to 0 decimal places, e.g. 2,760.)
Cost of Goods Sold=$?
In an inflationary period, which inventory method—FIFO, LIFO, average-cost—will show the highest net income?In an inflationary period, which inventory method—FIFO, LIFO, average-cost—will show the highest net income?
FIFO or LIFO
On the Right-Side of the table are purchases (April 1st).
On the Left-Side of the table are sales (April 3rd).
Please Provide Work or Explanation.
April 1
(balance on hand)
612
@
$ 6.00
April 3
510
@
$8.42
4
1,530
@
6.23
9
1,428
@
8.42
8
816
@
6.59
11
612
@
10.97
13
1,224
@
6.98
23
1,224
@
10.97
21
714
@
7.09
27
918
@
12.20
29
510
@
7.40
4,692
5,406
Explanation / Answer
Average-Cost per Unit = total cost / total units
= (612 *6 +1530*6.23+816*6.59+1224*6.98+714*7.09+510*7.40) / 5406
= $35961.12 / 5406
= $ 6.65
If periodic inventory records are kept in units
inventory at April 30 using LIFO = 612 units as on April1
= 102 unit as on April4
714 units at end
Inventory At April 30 using Average-cost = 714 units
Cost of goods sold assuming periodic inventory procedures and inventory priced at FIFO
inventory priced = 204units as on 21 April * 7.09 = 1446
= 510 units as on 29 April * 7.40 = 3774
$5220
Cost of goods sold = 3 April = 510 * 6 = $3060
8 April = 102*6 + 1326 *6.23 = $8873
11April = 204*6.23 + 408 *6.59 = $3960
23april = 408*6.59 + 816*6.98 = $8385
27April = 408*6.98 + 510*7.09 = $6464
$30742
In an inflationary period, LIFO inventory will show the highest net income, because of reduction in tax expense done by company
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.