Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The recorded costs of this machine was 180,000. Evers estimates that the useful

ID: 2447361 • Letter: T

Question

The recorded costs of this machine was 180,000. Evers estimates that the useful life of the machine is 4 years with a $9,900.

1) Evers uses straight-line method of depreciation.

2) Evers uses declining balance method. The rate used is twice the straight line rate.

3)Evers uses the units of activity method and estimates that the useful life of the machine is 129,750 units. Actual usage follows : 2017, 49,000 units; 2018, 37,000 units; 2019, 25,000 units; 2020, 18,750 units.

Depreciation Expense

2017 2018 2019 2020

Straight line method

Declining balance method

Units of activity balance

Please help me with each method for all 4 years.

Explanation / Answer

Depreciation Expense - using Straight line Method

Cost oof machine = 180000

Residual value = 9900

useful life = 4 years

Depreciation expense for 2017 Assuming the machine was purchased in the begining of the accounting year

= 180000/9900 = $170100

=170100/4 = $42525

for 2018 = $42525 and for 2019 = $42525 and for 2020 = $42525

Declining Balance Method

Declining balance depreciation is calculated using the following formula:

Depreciation = Depreciaiton rate x Book value of Asset

Decpeciaiton rate = Accelarator x straight line rate

Depreciation = 2 x 25%(170100x25% = 42525)

Depeciaiton = 50%

Depreciaiton in 2017 = 180000x 50% =$90000

Depreciation in 2018

Book value = cost - Accumulated Depreciaition

Book value = 180000-90000 =$ 90000

Depreciaition in 2018 = 90000x 50% =45000

Depreciaiton in 2019

Book value = cost - Accumulated Depreciaition

Book value = 90000-45000 =$45000

Depreciation in 2019 = 45000x50% = $22500

Depreciation in 2020

Book value = cost - Accumulated Depreciaition

Book value = 45000 - 22500 = $22500

Depreciation = 22500 x50% = $11250

Units of Activity Method

Annual Depreciaiton Expenses =(cost of Fixed assets- Residual value)/Estimated Total Production xActual Production

Annual Depreciation Expense = (180000 - 9900)/129750 x 49000

Annual Depreciation Expense in 2017 = 170100 /129750 =1.32x49000 = $64680

Annual Depreciation Expense in 2018 = 170100/129750 =1.32x37000 = $48840

Annual Depreciation Expense in 2019 = 170100 129750 = 1.32 x 25000 = $33000

Annual Depreciation Expense in 2020 = 170100 129750 = 1.32 x18750 = $24750

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote