QUESTION 6 Brazos Company issued a 3-year, 5%, note payable for $75,000 on Janua
ID: 2447655 • Letter: Q
Question
QUESTION 6
Brazos Company issued a 3-year, 5%, note payable for $75,000 on January 1, 2013. The note requires that Brazos make equal payments to principal on December 31 each year, plus interest on the unpaid balance.
What amount of interest expense will Brazos Company report for 2103?
$7,500
$3,750
$2,500
$0
none of the above
Refer to the information above for Brazos Company. What is the total amount of interest expense that Brazos will report over the 3-year life of this note?
$22,500
$11,250
$7,500
$1,250
none of the above
a.$7,500
b.$3,750
c.$2,500
d.$0
e.none of the above
Explanation / Answer
Answer 1: Answer B is correct Brazos company pay interest for first year
75000*5%= $ 3750
Answer 2 : Answer C is correct
Brazos paid the interest for 1st year 75000*5% = 3750
Brazos paid the interest for 2nd year 50000*5% = 2500
Brazos paid the interest for 3rd year 25000*5% = 1250
--------------------
Total Interest Paid 7500
----------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.