Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Company manufactures one product. its variable manufacturing overhead is applied

ID: 2448073 • Letter: C

Question

Company manufactures one product. its variable manufacturing overhead is applied t production based on direct labor hours and its standard cost card per unit is as follows:

Direct Materials: 5 pounds at $8 per pound =$40

Direct Labor 2 hours at $14 per hour = $28

Variable overhead 2 hours at $5 per hour = $10

Total standard cost per unit = $78

The planning budget for March was based on producing and selling 25,000 units. However, during March the company actually produced and sold 30,000 units and incurred the following costs:

Purchased 160,000 pounds of raw materials at a cost of $7.50 per pound. All of this material was used in production.

Direct-laborers worked 55,000 hours at a rate of $15.00 per hour.

Total variable manufacturing overhead for the month was $280,500.

1-4 already answered.

5-8 already answered

REQUIRED:

9. What is the labor rate variance for march?

10. What is the labor efficiency variance for march?

11. What is the labor spending variance for march?

12. What variable manufacturing overhead cost would be included in the companys planning budget for march?

13. What variable manufacturing overhead cost would be included in the companys flexible budget for march?

14. What is the variable overhead rate variance for March?

15. What is the variable overhead efficiency variance for March?

Explanation / Answer

9) Labor rate varaiance = ( Std rate - actual rate) actual horus

                                        = ($14 - $15) 55,000

                                       = 55,000(U)

10) Efficiecny variance = ( Std hrs for actual output - actual hrs) std rate

                                        = (2*30,000 - 50,000)14

                                       = 140,000(F)

11)Labor spending variance = Budgeted - actual

                                                = 25,000 *28        - $825,000

                                               = 125,000(U)

12) Planning budget overhead 25,000 *10 = $250,000

13) Flexible budget overhead 30,000 *10 = $300,000

14) Overhead rate varaince                         = ($5 - $5.1) 55,000

                                                                      = $5500(U)

15) Efficieny variance                               = (2*30,000 - 55,000) 5

                                                                    = 25,000(U)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote