Company has a beta of 1.5 and 150,000 shares of stock outstanding. In Jan 2015 t
ID: 2750637 • Letter: C
Question
Company has a beta of 1.5 and 150,000 shares of stock outstanding. In Jan 2015 the company forecasts revenues of $2 million for the year with fixed costs of 500,000 and variable costs of 25% of revenues. It pays 40% income tax. The risk free rate is 4% and market rate is 12%. (Company pays out all earnings as dividends and doesn't anticipate any growth).
1) Using the Capital Asset Pricing Model, what would you expect the equilibrium price of a share of the company stock to be, based upon the January forecast?
2) In March 2015, it issued a warning that due to the increasing cost of fuel, variable costs were going to be 40% of revenues instead of the previously forecasted variable cost of 25%. Also the company thought a growth rate of 5% in the future very likely. If everything else remain the same, using the Capital Asset Pricing Model, what would you expect the equilibrium price of a share of the company stock to be after this warning and grwoth rate update were issued?
Explanation / Answer
Cost of Equity (Ke) = Risk free rate + beta ( Market rate - Risk free rate)
= 4 + 1.5 ( 12 - 4)
= 4 + 12
= 16%
Calculation of earnings:-
Sales
(-) Variable costs (25 % of 2000000)
2000000
500000
Contribution
(-) Fixed Costs
1500000
500000
Earnings before taxes
(-) Taxes @ 40%
1000000
400000
As the company pays out all earnings as dividends, So the dividend amount = $ 600000
Dividend per share (DPS) = 600000 / 150000
Dividend per share (DPS) = 4
The equilibrium price of a share of the company stock = Dividend per share (DPS) / Cost of equity (Ke)
= 4 / 0.16
= $ 25
Conclusion:- 1) Using the Capital Asset Pricing Model, the equilibrium price of a share of the company stock would be expected to be $ 25 based upon the January forecast.
2)
Calculation of earnings:-
Sales
(-) Variable costs (40 % of 2000000)
2000000
800000
Contribution
(-) Fixed Costs
1200000
500000
Earnings before taxes
(-) Taxes @ 40%
700000
280000
As the company pays out all earnings as dividends, So the dividend amount = $ 420000
Dividend per share (DPS) = 420000 / 150000
Dividend per share (DPS) = 2.8
Growth rate (G) = 5% (given)
Expected Dividend (D1) = 2.8 + 5% = 2.94
Cost of equity (Ke) = 16 %
The equilibrium price of a share of the company stock = D1 / Ke - G
= 2.94 / 0.16 - 0.05
= 2.94 / 0.11
= $ 26.73 (approx)
Conclusion:- 2) If everything else remain the same, using the Capital Asset Pricing Model, the equilibrium price of a share of the company stock would be expected to be $ 26.73 after this warning and growth rate update were issued.
Sales
(-) Variable costs (25 % of 2000000)
2000000
500000
Contribution
(-) Fixed Costs
1500000
500000
Earnings before taxes
(-) Taxes @ 40%
1000000
400000
Earnings after taxes (EAT) 600000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.