Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Company X\'s management is evaluating a piece of machinery that costs $2 million

ID: 2728338 • Letter: C

Question

Company X's management is evaluating a piece of machinery that costs $2 million. This machine will provide revenues of $500,000 each year and operating coats will be $130,000 each yew. it is to be depreciated to a zero book value over ten sears using the straight-line method. The company will use the machine for only eight yearn. At (he end of eight years it is expected to have no salvage value. The now machine will require additional working capital of $200.000 Company X is profitable and experts to continue paying taxes at 35%. Given the risk involved in this project, investors require a return of 12%. Answer the following questions What is the time-zero cash flow of buying the machine? What is the recurring annual cash flow, for years I through 8, of buying the machine? What is the end-period (year 8) cash flow effect of buying the machine? This is in addition to the year 10 cash flow in part (b). Should the company buy the machine?

Explanation / Answer

Part A

Time zero cash flow would be the amount of initial investment.

Year 0 cash outflow = investment in asset + working capital requirement

                                         = 2,000,000 +200,000

                                         = 2,200,000

Part B

Annual depreciation = (Cost of asset – salvage value)/ useful life

                                         = (2,000,000 -0)/ 10

                                         = 200,000

Depreciation tax shield = 200,000 x 35%

                                                = 70,000

Annual cash flow = (Revenue – costs) x (1- tax rate) + Depreciation tax shield

                                   = (500,000 – 130,000) x (1-0.35) + 70,000

                                   = 310,500

Part C

Book value of machinery at the end of year 8 = 2,000,000 – 200,000 x 8

                                                                                          = 400,000

Tax benefit on capital loss = (400,000 -0) x 35%

                                                     = 140,000

Terminal cash flow = tax benefit on capital loss + working capital recovered

                                      = 140,000 + 200,000

                                      = 340,000

Part D   

We can calculate Net Present Value of the project to determine whether the project should be accepted or not.

Net present value is the sum of present values of the cash flows.

Year

Cash flow

PV factor 12%

PV

0

-2200000

1

-2200000

1

310500

0.892857143

277232.1

2

310500

0.797193878

247528.7

3

310500

0.711780248

221007.8

4

310500

0.635518078

197328.4

5

310500

0.567426856

176186

6

310500

0.506631121

157309

7

310500

0.452349215

140454.4

8

310500

0.403883228

125405.7

8

340000

0.403883228

137320.3

-520228

Since the NPV of the project is less than zero, this project should not be accepted.

Year

Cash flow

PV factor 12%

PV

0

-2200000

1

-2200000

1

310500

0.892857143

277232.1

2

310500

0.797193878

247528.7

3

310500

0.711780248

221007.8

4

310500

0.635518078

197328.4

5

310500

0.567426856

176186

6

310500

0.506631121

157309

7

310500

0.452349215

140454.4

8

310500

0.403883228

125405.7

8

340000

0.403883228

137320.3

-520228

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote