Company X is considering changing its capital structure in light of the tough bu
ID: 2699334 • Letter: C
Question
Company X is considering changing its capital structure in light of the tough business environment. Currently, Company X' s total capital consists of:
The debt coupon is 8% and tax rate is 40%, while the current preferred share price is $96.20 and the dividend per share is $9.
The company's common stock is trading at $25.50, its dividend payout this year is $1.15, and the growth rate of the dividend is 8.5%.
Leases are at an average cost of 8%.
Show your calculations in detail and explain your reasoning.
Explanation / Answer
Cost of Equity = (1.15*1.085)/25.50 +0.085 = 13.39%
Cost of Debt = 8*0.60 = 4.80%
Cost of leases = 8%
Cost of Prefered stock = 9/96.20 = 9.356%
WACC = 950/3120 * 4.80 + 1650/3120*13.39 + 20/3120*8 + 500/3120*9.356 = 10.09 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.