Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Company X is analyzing a new investment project which has the following characte

ID: 2788355 • Letter: C

Question

Company X is analyzing a new investment project which has the following characteristics:

Unit price                                                                    $5.00

Annual unit sales                                                      40,000

Variable cost per unit                                             $2.25

Investment into new machinery (t=0)             $300,000

Investment in working capital                             $50,000                (fully recovered at the end of project)

Project life                                                                  6 years

Annual depreciation                                                $40,000

Market value of machinery (t=6)                       30,000

Tax rate                                                                        40 %      (the same for profits and capital gains)

Required rate of return (WACC)                         10 %

Marketing research expense                               $11,000 (the research was conducted earlier this year)

Questions:

Calculations in excel (show formulas ) , or manually

a ) Calculate project cash flows: initial investment, operating cash flows for each year and terminal cash flow

b) Evaluate the net present value for the project

c) Is the project good as an investment?

Explanation / Answer

We wont consider the cost of marketing research into the calculation of NPV and thus the $11,000 cost isnt considered.


Answer a.
The inital investment outlay = FCinv + Wcinv
=300,000 + 50,000
=350,000
Thus initial investment is -350,000

Operating cashflow for each year ie. After tax operating cashflow = (sales-cost-depreciation)*(1-tax)+Depreciation
sales = annual unit sales * unit cost = 40,000*5 = 200,000
Cost = annual unit sales * Variable cost per unit = 40,000*2.25 = 90,000
and depreciation = 40,000 and tax is 40%
Thus,
ATOCF = (sales-cost-depreciation)*(1-tax)+Depreciation
=(200,000-90,000-40000)*(1-0.4)+40000
=70000(0.6)+40000
=42000+40000
=82,000

Terminal cash flow = Salvage + WCinv - Tax*(Salvage-Book value)
Depreciation is 40000 per annum for 6 years thus total depreciation is 40000*6=240000
Thus the book value after t=6 is 300,000-240,000=60,000
Thus,
Terminal cash flow = Salvage + WCinv - Tax*(Salvage-Book value)
=30,000 + 50,000 - 0.4*(30,000-60,000)
=80,000 - 0.4(-30,000)
=80,000 - (-12000)
=92,000
(and this is added to final year ATOCF)


Answer b.
The NPV for the project is as below:

Year

ATOCF

0

-350000

1

82000

2

82000

3

82000

4

82000

5

82000

6

174000

NPV at WACC of 10%

53693.617



Answer c.
Yes as the NPV os the project is positive at 53693.617, we accept the project and it is good investment

Year

ATOCF

0

-350000

1

82000

2

82000

3

82000

4

82000

5

82000

6

174000

NPV at WACC of 10%

53693.617

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote