Consider the following facts: - Company A had 500 units of inventory on hand at
ID: 2449778 • Letter: C
Question
Consider the following facts:
- Company A had 500 units of inventory on hand at the beginning of the year.
- The unit cost of the beginning inventory items was $18 each.
- On January 14, it sold 375 units for $28 each.
- On January 17, it purchased 250 units for $20 each.
- On January 25, it purchased 250 units for $22 each.
- On January 29, it sold 260 units for $32 each.
- Company A does not use the perpetual inventory accounting method.
- At the end of January, Company A takes a physical inventory count and discovers that 365 units are on hand.
Company A's cost of inventory at the end of January is $_________ under the FIFO accounting method.
a. None of these answers are correct.
b.$6,570
c.$7,300
d.$8,030
e.$7,800
Explanation / Answer
Total units available for sale =beginning inventory + purchase
= 500+ 250+250
=1000 units
units sold =375 +260 = 635
units at end = 1000 -635 = 365 units
Under FIFO units acquired first are sold first so ending inventory are from last purchases.
Cost of ending inventory = (250* 22)+ [(365-250)*20)
= 5500 + [115*20]
= 5500+ 2300
=$7800
correct option is "E"
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.