Gilda started working for her new employer. She received 20 NQOs with each optio
ID: 2450633 • Letter: G
Question
Gilda started working for her new employer. She received 20 NQOs with each option giving her the … 10 shares of stock for $7 per share. At the time that she started watching the stock price it was $14 per share. Gilda has worked for her employer for 3 years. Now that the share price is $20 per share. Glade exercises all of her options. Two years later, Gilda sold her shares for $30 per share. What amount of gross income must Gilda recognize at the following? a. Grant Date: b. Exercise Date: c. Sales Date:
Explanation / Answer
NQO =20 nos. Each option gives 10 shares . so total option =200 shares
Option grant price =$7 per share . To grant value =$1,400
Grant Date= No Income recognized on grant date
Exercise Date : Income = Fair market value on exercise date- Option Price
Fair market value on exercise date =$20*200=$4,000
Ordinary Income on exercise date = $4,000-$1,400= $2,600
Sales date : Sales price =$30,
Sales value =$6,000
Income =Capital Gain= sales price – (Option price + ordinary income on exercise)
= 6,000-(1,400+2,600)= $2,000
So capital gain on sales date = $2,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.