At the end of the year, a company offered to buy 4,470 units of a product from X
ID: 2452637 • Letter: A
Question
At the end of the year, a company offered to buy 4,470 units of a product from X Company for a special price of $11.00 each instead of the company's regular price of 519.00 each. The following information relates to the 67,500 units of the product that X Company has already made and sold to its regular customers: The special order product has some unique features that will require additional material costs of $0.81 per unit and the rental of special equipment for $2,500. The marketing manager thinks that if X Company accepts the special order, regular customers will be lost, with demand falling by 950 units. The effect of this loss of sales will be to decrease firm profits byExplanation / Answer
Statement showing evaluation of special Order Particulars Amount Sales Revenue =4470 *11 49,170.00 Variable COGS = 4470*6.25 27,937.50 Additional Mat Cost = 4470*.81 3,620.70 Rental of Special Equipment 2,500.00 Income = Sales - Costs 15,111.80 Note: Fixed Costs remain unaffected by the order Variable selling costs are ignored since this is special order Particulars Amount Sales Revenue Lost =950*19 18,050.00 Variable COGS = 950*6.25 5,937.50 Variable selling and Admin = 950*1.38 1,311.00 Reduction in firms Profits due to loss of sales 10,801.50
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.