Albany Company calculated its return on investment as 11 percent. Sales are now
ID: 2454844 • Letter: A
Question
Albany Company calculated its return on investment as 11 percent. Sales are now $276,000, and the amount of total
operating assets is $445,000.
Required a. If expenses are reduced by $27,600 and sales remain unchanged, what return on investment will result? (Round your answer to 2 decimal places. (i.e., .2345 should be entered as 23.45)) Return on investment b. If both sales and expenses cannot be changed, what change in the amount of operating assets is required to achieve the same result? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to the nearest whole dollar amount.) Operating assets must beExplanation / Answer
Total Operating Assets 445,000.00 Return on Investment 11% Return = 445,000*11% 48,950.00 a) Return 48,950.00 Reduction in expenses 27,600.00 Total Return 76,550.00 Return on Investment = 76,550/445,000 Return on Investment = 17.20% b) 17.20% = 48,950/Investment Investment = 284,593.02 Change in operating Assets = 284,593.02 - 445,000 Decrease in operating Assets = 160,406.98
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.