Tappan, Inc., manufactures one product and accounts for costs using a job cost s
ID: 2455304 • Letter: T
Question
Tappan, Inc., manufactures one product and accounts for costs using a job cost system. You have obtained the following information from the corporation's books and records for the year ended December 31, Year 1:
Total manufacturing cost during the year was $1,624,000 based on actual direct material, actual direct labor, and applied manufacturing overhead.
Manufacturing overhead was applied to work in process at 150 percent of direct labor dollars. Applied manufacturing overhead for the year was 40 percent of the total manufacturing cost during the year.
Compute actual direct material used, actual direct labor, and applied manufacturing overhead. (Round your intermediate and final answers to nearest whole dollar value.)
Direct Labor
Tappan, Inc., manufactures one product and accounts for costs using a job cost system. You have obtained the following information from the corporation's books and records for the year ended December 31, Year 1:
Explanation / Answer
Total manufacturing cost = $1,624,000
Applied manufacturing overhead = $1,624,000 * 40% = $649,600
Manufacturing overhead = 150% of direct labor = $649,600
Direct labor = $649,600 / 150% = $433,067
Direct material = Total manufacturing cost – Direct labor – Manufacturing overhead
= $1,624,000 - $433,067 - $649,600 = $541,333
Direct material used
$541,333
Direct labor
$433,067
Manufacturing overhead
$649,600
Total manufacturing cost
$1,624,000
Direct material used
$541,333
Direct labor
$433,067
Manufacturing overhead
$649,600
Total manufacturing cost
$1,624,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.