Tappan, Inc., manufactures one product and accounts for costs using a job cost s
ID: 2540315 • Letter: T
Question
Tappan, Inc., manufactures one product and accounts for costs using a job cost system. You have obtained the following information from the corporation's books and records for the year ended December 31, Year 1 Total manufacturing cost during the year was $2,366,000 based on actual direct material, actual direct labor, and applied manufacturing overhead Manufacturing overhead was applied to work in process at 150 percent of direct labor dollars. Applied manufacturing overhead for the year was 20 percent of the total manufacturing cost during the year Required: Compute actual direct material used, actual direct labor, and applied manufacturing overhead (Round your intermediate and final answers to nearest whole dollar value.) Direct material used Direct labor Manufacturing overhead applied References eBook & Resources Exercise Difficulty. TEasy RD: Study341Explanation / Answer
Total Manufacturing Cost=$ 2366000
As per question
Appiled Manufacturing overhead was 20% of Total Manufacturing cost
hence Manufacturing overhead=20% of $2366000
=$ 473200
Again from question
Appiled manucaturing overhead was 150 % of Direct Labour Dollors
150% of Direct Labour Dollors=$ 473200
Direct Labour Dollors=$ 315467
Direct Material= Total Manufactruing cost-direct Lobour-Manufacturing overhead
=$ 2366000-$ 473200-$ 315467
=$ 1577333
Particulars Amount Direct Materail $ 1577333 Direct Labour $ 315467 Manufacturing Overhead $ 473200 Total Manufacturing Cost $ 2366000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.