2. Oriole Company reported pretax net income from continuing operations of $1,00
ID: 2455777 • Letter: 2
Question
2. Oriole Company reported pretax net income from continuing operations of $1,000,000 and taxable income of $1,200,000. The unfavorable book-tax difference of $200,000 was due to a $200,000 favorable temporary difference relating to depreciation, an unfavorable temporary difference of $300,000 due to an increase in the reserve for bad debts, and a $100,000 unfavorable permanent difference from the disallowance of compensation expense related to the exercise of incentive stock options. Oriole Company's applicable tax rate is 34%. a. Compute Oriole Company's current income tax expense. b. Compute Oriole Company's deferred income tax expense or benefit. c. Compute Oriole Company's effective tax rate. d. Provide a reconciliation of Oriole Company's effective tax rate with its hypothetical tax rate of 34%.
Explanation / Answer
Timing Differences:
100000
Unfavourable
34000
Defered tax payable
a. Current income tax expense = Taxable income * Tax rate = 1200000*0.34 = $408000
b. Defered income tax expense = $34000
c. Tax expense = Current tax + Defered tax = 408000 + 34000 = $442000
Taxable income = $1200000
Effective tax rate = 442000/1200000*100 = 36.83%
d. Effective tax rate = 36.83%
Less: Defered tax expense rate = 34000/1200000*100 = 2.83%
Hypothetical tax rate = 34%
Favourable Unfavourable Net Depreciation 200000 Reserve for bad debts 300000 200000 300000100000
Unfavourable
Tax rate 34% 34% Deferred tax 68000 10200034000
Defered tax payable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.