A company is planning to purchase a machine that will cost $24,000, have a six-y
ID: 2456117 • Letter: A
Question
A company is planning to purchase a machine that will cost $24,000, have a six-year life, and be depreciated over a three-year period with no salvage value. The company expects to sell the machine's output of 3,000 units evenly throughout each year. A projected income statement for each year of the asset's life appears below. What is the payback period for this machine?
24 years.
12 years.
6 years.
4 years.
1 year.
Sales $90,000 Costs: Manufacturing $52,000 Depreciation on machine 4,000 Selling and administrative expenses 30,000 (86,000) Income before taxes $4,000 Income tax (50%) (2,000) Net income $2,000Explanation / Answer
Cash Flow by the project = Net Income + Depreciation
= $2000 + $4000
= $6000
Cost of the Machine = $24000
the payback period for this machine = Cost of Machine / Cash Flow per year
= $ 24000 / $ 6000 = 4 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.