A company is going to release four quarterly reports this year. Suppose the comp
ID: 3178176 • Letter: A
Question
A company is going to release four quarterly reports this year. Suppose the company has a 32% chance of beating analyst expectations each quarter. (10 pts)
a). What is the probability that the company beats analyst expectations every quarter of this year?
b). What is the probability the company beats analyst expectations more than half the time this year?
c). What is the expected number of times the company will beat analyst expectations this year? How much is this expected to vary?
d). What is the probability the company will not beat analyst expectations for exactly two quarters?
Explanation / Answer
This account sfor binomial distribution with probability of success, p=0.32, the total number of tials, n=4 and specific number of successes in n trials is denoted by r. Use P(X,r)=nCr(p)^r(q)^n-r.
a) P(X=4)=4C4(0.32)^4(0.68)^4-4=0.0105
b) P(X>2)=1-P(X<=2)=1-[P(X=0)+P(X=1)+P(X=2)]=1-[0.4624+0.4352+0.1024]=0.0000
c) E(X)=np=4*0.32=1.28
d)P(X=2)=4C2(0.32)^2(0.68)^4-2=0.2849
Hope this will helpful to you :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.