3. A telephone company is considering building a new automated switching distrib
ID: 2456643 • Letter: 3
Question
Explanation / Answer
Using MACRS depreciation, Depreciation in 1st year = Cost * 1/Useful life * A * Depreciation convention
= ($1157000 + $575000 + $185000) * 1/20 * 200% * 1
= $191700
Depreciation in 2nd year = (Cost - Depreciation in previous years) * 1/Recovery period
* 200%
= ($150000 + $185000 - $191700) * 1/20 * 200%
= $14330
Depreciation in 3 to 10 years = $185000 * 1/20 * 200%
= $18500
Depreciation in 11 to 15 years = $230000 * 1/20 * 200%
= $23000
Depreciation in 16 to 20 years = $275000 * 1/20 * 200%
= $27500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.