Need help with the following, appreciate if you show your calculations. Thank yo
ID: 2456874 • Letter: N
Question
Need help with the following, appreciate if you show your calculations. Thank you!
Net Present Value Method-Annuity Briggs Excavation Company is planning an investment of $132,000 for a bulldozer. The bulldozer is expected to operate for 1,500 hours per year for five ears. Customers will be charged $110 per hour for bulldozer work. The bulldozer operator costs $28 per hour in wages and benefits. The bulldozer is expected to require annual maintenance costing $8,000. The bulldozer uses fuel that is expected to cost $46 per hour of bulldozer operation. Present Value of an Annuity of $1 at Compound Interest 6% 0.943 1.833 2.673 3.465 4.212 4.917 5.582 6.210 6.802 7.360 10% 0.909 1.736 2.487 3.170 3.791 4.355 4.868 5.335 5.759 6.145 12% 0.893 1.690 2.402 3.037 3.605 15% 0.870 1.626 2.283 2.855 3.352 3.784 4.160 4.487 4.772 5.019 2090 0.833 1.528 2.106 2.589 2.991 3.326 3.605 3.837 4.031 4.192 Year 1 2 3 4 6 7 8 4.564 4.968 5.328 5.650 10Explanation / Answer
Present value of cash flow = Initial investment = $ 132,000
Let Number of hours be"X"
Present value of cash flow = PVAF@10%,5 [number of hours (Price -cost per hour )] - Maintenance cost
132,000 = 3.791 [X(110 - 28 -46 ) - 8000]
132,000 / 3.791 = [X *36 ] - 8000
34819.31 = 36X - 8000
36X = 34819.31 +8000
X = 42819.31 /36
= 1190 approx
Number of hours at break even = 1190 hours
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.