Spokane Public Power Co. purchases transformers at a cost of $330 and uses an or
ID: 2457082 • Letter: S
Question
Spokane Public Power Co. purchases transformers at a cost of $330 and uses an ordering cost of $45 per order. Inventory is carried at a cost of 10 percent of the per-unit price (based on average inventory). Storage costs, based upon adequate space for maximum inventory, are $6 per transformer. Annual demand is 800 units.
A) Compute the total yearly cost if the firm orders in EOQ amounts.
B) The supplier has offered the power company a 10 percent discount for purchasing in quantities of 200. Assuming this affects all costs except ordering and per-unit storage costs, compute the total yearly cost for this quantity discount situation.
Explanation / Answer
EOQ = Sqrt((2 * 800 * 45) / (330 * 0.1)) = 46.70994 = 47
TC (EOQ) = (800 * 330) + ((800 / 47)*45) + ((47/2) * (0.1*330)) = $265,541.5
When Q = 200 , P = $(330 – 33) = $297
TC = (800 * 297) + ((800 / 200)*45) + ((200/2) * (0.1*297)) = $240,750
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.