Exercise 9-12 Mark Price Company uses the gross profit method to estimate invent
ID: 2458426 • Letter: E
Question
Exercise 9-12
Mark Price Company uses the gross profit method to estimate inventory for monthly reporting purposes. Presented below is information for the month of May.
(a) Compute the estimated inventory at May 31, assuming that the gross profit is 30% of sales.
(b) Compute the estimated inventory at May 31, assuming that the gross profit is 30% of cost. (Round percentage of sales to 2 decimal places, e.g. 78.74% and final answer to 0 decimal places, e.g. 6,225.)
Explanation / Answer
a) Gross profit = Net Sales - Cost of goods sold
Net Sales = Sales - Sales Return
= 1007700 - 78200
= $ 929500
Gross profit = 30 % of Net Sales
= 30 % of 929500
= $ 278850
Cost of goods sold = Net sales - Gross profit
= 929500 - 278850
= $ 650650
Closing inventory at May 31 = Opening inventory + Purchases + Direct expenses - Cost of goods sold
= 166500 + 655700 + 30700 - 650650
= $ 202250
(Freight-in is Direct Expense. Where as Purchase discount is indirect expense.)
Conclusion:- a) The estimated inventory at May 31 = $ 202250
b)
Gross profit = Net Sales - Cost of goods sold
Net Sales = Sales - Sales Return
= 1007700 - 78200
= $ 929500
Gross profit = 30 % of Cost OR 30 / 130 of Sales
= 929500 * 30 / 130
= $ 214500
Cost of goods sold = Net sales - Gross profit
= 929500 - 214500
= $ 715000
Closing inventory at May 31 = Opening inventory + Purchases + Direct expenses - Cost of goods sold
= 166500 + 655700 + 30700 - 715000
= $ 137900
(Freight-in is Direct Expense. Where as Purchase discount is indirect expense.)
Conclusion:- b) The estimated inventory at May 31 = $ 137900
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.