Hansel Corporation has requested bids from several architects to design its new
ID: 2458584 • Letter: H
Question
Hansel Corporation has requested bids from several architects to design its new corporate headquarters. Frey Architects is one of the firms bidding on the job. Frey estimates that the job will require the following direct labor. Frey applies overhead to jobs at 175% of direct labor cost. Frey would like to earn at least $80,000 profit on the architectural job. Based on past experience and market research, it estimates that the competition will bid between 285,000 and $350,000 for the job. What is Frey's estimated cost of the architectural job?Explanation / Answer
Total Estimated Labour Cost = $ 77,500
Estimated Applied Overhead = 77500 * 175% = $135,625
Total Estimated Cost = $213,125
Estimated Profit = $ 80,000
Estimated Bid Value = $293,125
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.