Cinnamon Buns Co. (CBC) started 2016 with $52,300 of merchandise on hand. During
ID: 2459509 • Letter: C
Question
Cinnamon Buns Co. (CBC) started 2016 with $52,300 of merchandise on hand. During 2016, $299,000 in merchandise was purchased on account with credit terms of 3/10 n/30. All discounts were taken. Purchases were all made f.o.b. shipping point. CBC paid freight charges of $10,700. Merchandise with an invoice amount of $2,100 was returned for credit. Cost of goods sold for the year was $306,000. CBC uses a perpetual inventory system. What is cost of goods available for sale, assuming CBC uses the gross method?
$350,993. $329,593. $359,900. $362,000.
Explanation / Answer
opening balance of inventory = 52300
purchase during the year = 299000
total inventory cost during the year = 52300+299000+10700 = 353030
Purchase retrun = 2100
net purchase return after disocunt = 2100*3% = 63 = 2100-63 = 2037
cost of goods available for sale assuming Gross method = 353030 - 2037 = 350993
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.