Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Canova Corporation adopted the dollar-value LIFO retail method on January 1, 201

ID: 2460044 • Letter: C

Question

Canova Corporation adopted the dollar-value LIFO retail method on January 1, 2016. On that date, the cost of the inventory on hand was $32,000 and its retail value was $40,000. Information for 2016 and 2017 is as follows:

What is the cost-to-retail percentage for the inventory on hand at 1/1/16?

      

Calculate the inventory value at the end of 2016 and 2017 using the dollar-value LIFO retail method.

     

Canova Corporation adopted the dollar-value LIFO retail method on January 1, 2016. On that date, the cost of the inventory on hand was $32,000 and its retail value was $40,000. Information for 2016 and 2017 is as follows:

Explanation / Answer

1. the cost-to-retail percentage for the inventory on hand at 1/1/16 = 32000 / 40000 = 80%

2. the inventory value at the end of 2016 using the dollar-value LIFO retail method = $52000 * 84% = $43680

the inventory value at the end of 2017 using the dollar-value LIFO retail method = $58500 * 85% = $49725

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote