Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Crede Company budgeted selling expenses of $31,000 in January, $35,300 in Februa

ID: 2460779 • Letter: C

Question

Crede Company budgeted selling expenses of $31,000 in January, $35,300 in February, and $39,400 in March. Actual selling expenses were $32,600 in January, $34,880 in February, and $46,700 in March.

Prepare a selling expense report that compares budgeted and actual amounts by month and for the year to date.

**I JUST COULD NOT ANSWER THE SECOND PART FOR YEAR TO DATE:

CREDE COMP Selling Expense For the Quarter Endin By Month Month Budget Actual Difference January 31,000 $ 32,600 -1,600 Unfavorable February 35,300 34,880 420 Favorable March 39,400 46,700 7,300 Unfavorable LINK TO TEXT

Explanation / Answer

2nd Part of the question is Year to date:

So it is cumulative figure upto March 31

So Budgeted= 31000+35300+39400 = 105700

Actual= 32600+34880+46700= 114180

Difference= 8480 (un favourable)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote