Smith Company has purchased a new office building. The company has agreed to pay
ID: 2461427 • Letter: S
Question
Smith Company has purchased a new office building. The company has agreed to pay the developer $55,000 annually for 9 years. (Use Table 2)
Using present value techniques, determine the value that should be recorded for the building when it is purchased. Assume a 6 percent annual interest rate. (Round "PV Factors" to 4 decimal places and final answer to the nearest whole dollar amount. Omit the "$" sign in your response.)
Smith Company has purchased a new office building. The company has agreed to pay the developer $55,000 annually for 9 years. (Use Table 2)
Explanation / Answer
Using presen value technique value to be recorded should be
= 55000 x PVAF@6% for 9years
= 55000 x 6.8017
= $374094
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.