Smith Company is about to issue $3,000,000 of 5-year, 10% bonds. Interest will b
ID: 2597945 • Letter: S
Question
Smith Company is about to issue $3,000,000 of 5-year, 10% bonds. Interest will be paid -. The market interest rate for similar bond is 8%. How much can Smith expect to receive - (issuance) of these bonds (to the nearest whole dollar)?
$2,768,338
$3,243,315
$3,000,000
$3,231,660
The Smith & Smith law firm received $4,000 cash from a client for legal services that the company perform in the future. The full amount was credited to the liability account Unearned Revenue. If services of $1,000 were provided during the current accounting period and no adjusting entry was - this failure to adjust causes:
Revenues to be overstated
Liabilities to be understated
Revenues to be understated
Stockholders equity to be overstated
Flannery Company has machinery that originally cost$200,000, had an estimated expected salvage value of $ 25,000. The related Accumulated Depreciation account - $105,000 on December 31, 2014, using the straight-line method. On July 1, 2015 - sells the machinery for $100,000. The gain or loss on the date of sale is:
$22,500 gain
$30,000 gain
$5,000 gain
$75,000 loss
Explanation / Answer
1) The expected issue price of bonds = Present value of redemption amount+Present value of interest payments
As interest is paid semiannuall, the interest rate for discounting will be = 8%/2 = 4%
No. of compounding in a year = 2
No. of periods for discounting = 5 years*2 = 10
Present value of redemption amount of bond = Face value*PVF(4%,10) = $3,000,000*0.67556 = $2,026,680
Present value of interest payments = Interest payments*PVAF(4%,10) = ($3,000,000*10%/2)*8.110896
= $1,216,634
Issue price of bonds = $2,026,680+$1,216,634 = $3,243,315
The correct option is b) $3,243,315
2) The adjusting entry would increase the revenues by $1,000. But there is no adjusting entry was passed. This failure to adjust causes revenues to be understated.
3) The depreciation on straight line method = ($200,000-$25,000)/5 years = $35,000 per year
(it is assumed that life is 5 years in the absence of information)
Depreciation from 1 january 2015 to 30 June, 2015 = $35,000*1/2 = $17,500
Book value as on 1 july, 2015 = $200,000-$105,000-$17,500 = $77,500
Sale value = $100,000
Gain on sale = $100,000-$77,500 = $22,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.