Comparative financial statements for Weller Corporation, a merchandising company
ID: 2462632 • Letter: C
Question
Comparative financial statements for Weller Corporation, a merchandising company, for the fiscal year ending December 31 appear below. The company did not issue any new common stock during the year. A total of 800,000 shares of common stock were outstanding. The interest rate on the bond payable was 12%, the income tax rate was 40%, and the dividend per share of common stock was $0.75 last year and $0.40 this year. The market value of the company’s common stock at the end of the year was $18. All of the company’s sales are on account.
Accounts receivable turnover. (Assume that all sales are on account.) (Round your answer to 2 decimal places.)
Average collection period. (Use 365 days in a year. Round your intermediate calculations and final answer to 2 decimal places.)
Inventory turnover. (Round your answer to 2 decimal places.)
Average sale period. (Use 365 days in a year. Round your intermediate calculations and final answer to 2 decimal places.)
Operating cycle. (Round your answer to 2 decimal places.)
Total asset turnover. (Round your answer to 2 decimal places.)
Comparative financial statements for Weller Corporation, a merchandising company, for the fiscal year ending December 31 appear below. The company did not issue any new common stock during the year. A total of 800,000 shares of common stock were outstanding. The interest rate on the bond payable was 12%, the income tax rate was 40%, and the dividend per share of common stock was $0.75 last year and $0.40 this year. The market value of the company’s common stock at the end of the year was $18. All of the company’s sales are on account.
Explanation / Answer
Solution:
1) Accounts Receivable Turnover = Credit Sales / Average Receivables = $79,000 / $10,700 = 7.38 times
Average Receivables = (Beginning Receivable + Ending Receivables)/2 = ($9,100 + $12,300)/2 = $10,700
Credit Sales (this year) = $79,000
2) Average Collection Period = Average Accounts Receivables / Average Daily Credit Sales = $10,700 / 216.438 = 49.44 days
Daily Credit Sales = $79,000 / 365 = 216.438
3) Inventory Turnover = Cost of Goods Sold / Average Inventory = $52,000 / $8,950 = 5.81 times
Average Receivables = (Beginning Inventory + Ending Inventory)/2 = ($9,700 + $8,200)/2 = $8,950
4) Average Sale Period = Accounts Receivable at the end of period / Net Credit Sales x 365 = $12,300 / $79,000 x 365 = 56.829 days or 56.83 days
5) Please ask separate question as it involve lot of calculation..
6) Total Asset Turnover = Sales / Average Total Asset = $79,000 / 48,120 = 1.64 times
Average Total Asset = ($50,280 + $45,960)/2 = $48,120
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.