Given the following information, what is the manufacturer\'s, wholesaler\'s, and
ID: 2462896 • Letter: G
Question
Given the following information, what is the manufacturer's, wholesaler's, and retailer's selling price?
Retailer's Cost = $10
Retailer's Markup = 50%
Wholesaler's Markup = 50%
Manufacturer's Markup = 20%
Retailer's Selling Price = $15
Wholesaler's Selling Price = $10
Manufacturer's Selling Price = $5
Retailer's Selling Price = $20
Wholesaler's Selling Price = $10
Manufacturer's Selling Price = $5
Retailer's Selling Price = $20
Wholesaler's Selling Price = $10
Manufacturer's Selling Price = $2
Retailer's Selling Price = $15
Wholesaler's Selling Price = $10
Manufacturer's Selling Price = $2
this is marketing
Retailer's Selling Price = $15
Wholesaler's Selling Price = $10
Manufacturer's Selling Price = $5
Retailer's Selling Price = $20
Wholesaler's Selling Price = $10
Manufacturer's Selling Price = $5
Retailer's Selling Price = $20
Wholesaler's Selling Price = $10
Manufacturer's Selling Price = $2
Retailer's Selling Price = $15
Wholesaler's Selling Price = $10
Manufacturer's Selling Price = $2
Explanation / Answer
Retailer's cost 10 Reatiler's mark up 50% So Retailers Price = 15 Retailers'cost=wholesalers'Price 10 Wholesalesr's mark up 50% Wholesaler;'s cost = 6.67 Manufacturer's selling Price= 6.67 Non of the given options match the calculation
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.