Harvey Automobiles uses a standard part in the manufacture of several of its tru
ID: 2463831 • Letter: H
Question
Harvey Automobiles uses a standard part in the manufacture of several of its trucks. The cost of producing 40,000 parts is $120,000, which includes fixed costs of $60,000 and variable costs of $60,000. The company can buy the part from an outside supplier for $3.00 per unit, and avoid 30% of the fixed costs.
If Harvey Automobiles makes the part, how much will its operating income be?
Select one:
a. $42,000 greater than if the company bought the part
b. $42,000 less than if the company bought the part
c. $78,000 greater than if the company bought the part
d. $78,000 less than if the company bought the part
Explanation / Answer
a. $42,000 greater than if the company bought the part
bought=40,000*3=$120,000
make=60,000+60,000*70%=$102,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.