Given the following data: $4,800 $0 $9,600 $19,200 If operating income is $46,00
ID: 2464951 • Letter: G
Question
Given the following data:
$4,800
$0
$9,600
$19,200
If operating income is $46,000, average operating assets are $230,000, and the minimum required rate of return is 11%, what is the residual income?
$66,700
$4,600
$20,700
$25,300
Garnick Corporation keeps careful track of the time required to fill orders. The times recorded for a particular order appear below:
The delivery cycle time was: (Round your intermediate calculation and final answer to 1 decimal place.)
5.1 hours
9.5 hours
39.8 hours
40.8 hours
Galanis Corporation keeps careful track of the time required to fill orders. Data concerning a particular order appear below:
42.5 hours
33.1 hours
16.2 hours
9.4 hours
Nash Corporation manufactures and sells custom snowmobiles. From the time an order is placed till the time the snowmobile reaches the customer averages 141 days. This 141 days is spent as follows:
What is Nash's manufacturing cycle efficiency (MCE) for its snowmobiles? (Round you answer to one decimal place.)
41.1%
30.4%
58.9%
57.4%
Return on investment 32% Turnover 3.1 Margin 8% Sales $160,000 Average operating assets $40,000 Minimum required rate of return 20%Explanation / Answer
Answer 1. $4800 Residual Income = Operating Income - (Operating Assets x Target Rate of Return) Residual Income = ($160000 X 8%) - ($40000 X 20%) Residual Income = $12800 - $8000 = $4800 Answer 2. $20700 Residual Income = Operating Income - (Operating Assets x Target Rate of Return) Residual Income = $46000 - ($230,000 X 11%) = $20700 Answer 3. 40.80 Hrs Hours Move time 5.10 Wait time 30.30 Queue time 4.40 Process time 0.60 Inspection time 0.40 Delivery Time 40.80 Answer 4. 16.20 Hrs Throughput Time = Process Time + Inspection Time + Move Time + Queue Time Throughput Time = 4.60 + 0.7 + 4.10 + 6.80 = 16.20 Answer 5. 30.40% Manufacturing Cycle Efficiency = Value Added time / Throuhput Time Throughput Time = Process Time + Inspection Time + Move Time + Queue Time Throughput Time = 34 + 23 + 24 + 31 = 112 days Manufacturing Cycle Efficiency = 34 / 112 = 30.36% or 30. 40% (Approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.