Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a. Anna is presented with the following stream of cash flows from an investment

ID: 2465329 • Letter: A

Question

a. Anna is presented with the following stream of cash flows from an investment over the next 5 years: End of year Cash flow ($) 1 $500 2 $800 3 $500 4 $400 5 $300 If the relevant rate of interest is 8.5% per annum on this investment, how much should Anna pay for this investment opportunity? If the same investment product is for sale for $3,000 today, should Anna purchase the investment?

b. Western Financing Group offers a loan of $200,000 with an interest rate of 8.5% per annum. The loan is to be paid off by 20 equal quarterly payments; the first payment is due today (at the time of the loan approval). Find the size of the quarterly payment.

Explanation / Answer

a.

Anna should pay at most the present value of the cash flows from the investment.

Year

Cash flow

Present value factor @ 8.5%

Present value of cash flow

1

$500.00

0.9217

$460.85

2

$800.00

0.8495

$679.60

3

$500.00

0.7829

$391.45

4

$400.00

0.7216

$288.64

5

$300.00

0.6651

$199.53

$2,020.07

Hence, Anna should pay not more than @$2,020.07 for this investment opportunity.

If the same investment product is for sale for $3,000 today, Anna should not purchase the investment because the fair value of the investment i.e. $2,020.07 is less than $3,000.

b.

Annual interest rate = 8.5%

Quarterly interest rate = 8.5% / 4 = 2.125% = 0.02125

No. of payments = 20

Loan value = $200,000

Let the quarterly payment be X.

Loan amount to be repaid from year 1 = $200,000 – X

No. of payments from year 1 = 20 – 1 = 19

Loan payment = (Loan value * Interest rate) / {1 – (1+interest rate)-No. of payments}

X = {($200,000 – X) * 0.02125} / ( 1 – 1.02125-19)

X = ($4,250 – 0.02125*X) / 0.3294

0.3294*X + 0.02125*X = $4,250

0.35065 * X = $4,250

X = $4,250 / 0.35065 = $12,120.35

Hence, size of quarterly payment = $12,120.35

Year

Cash flow

Present value factor @ 8.5%

Present value of cash flow

1

$500.00

0.9217

$460.85

2

$800.00

0.8495

$679.60

3

$500.00

0.7829

$391.45

4

$400.00

0.7216

$288.64

5

$300.00

0.6651

$199.53

$2,020.07

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote