a. Andrea purchased 200 shares of stock for $45 per share. During the year, she
ID: 2646765 • Letter: A
Question
a. Andrea purchased 200 shares of stock for $45 per share. During the year, she received dividend checks amounting to $180. Andrea recently sold the stock for $54 per share. What was Andrea's return on the stock?
b. Andrea is in a 25 percent tax bracket. What amount of taxes will she pay on her capital gain if she held the stock for less than a year?
c. How much would Andrea pay for tax if she held the stock for more than a year, assuming she sold it for the same amount? (Long term capital gain)
d. How much would Andrea save in taxes if she held the stock for more than a year, assuming she sold it for the same amount? (Savings)
a. Andrea purchased 200 shares of stock for $45 per share. During the year, she received dividend checks amounting to $180. Andrea recently sold the stock for $54 per share. What was Andrea's return on the stock?
b. Andrea is in a 25 percent tax bracket. What amount of taxes will she pay on her capital gain if she held the stock for less than a year?
c. How much would Andrea pay for tax if she held the stock for more than a year, assuming she sold it for the same amount? (Long term capital gain)
d. How much would Andrea save in taxes if she held the stock for more than a year, assuming she sold it for the same amount? (Savings)
Explanation / Answer
a) Return = 180 + (54 - 45) * 200 = 1980
b) Tax on CG = (54 - 45) * 200 * .25 = 450
c) Tax on CG = (54 - 45) * 200 * .15 = 270
d) Tax saving = 450 - 270 = 180
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.